2009.11.10.
napvilag.net
Galéria Neon: kortárs művészeti galéria született a Nagymező utcában
2009. november 6-án megnyílt Tóth Árpád kortárs művészeti galériája, a Galéria Neon. A Nagymező utcai, második emeleti, magas belterű lakásból kiállítótermet hoztak létre. Otthonos, meghitt környezet és képekkel teli falak. Bernáth(y) Sándor grafikus, festő, zenész nyitotta meg az újszülött galéria első kiállítását, mely 2009. december 4-ig tekinthető meg.
A Nagymező utcát nem véletlenül illetik a pesti Broadway névvel. Itt található többek között a Radnóti Miklós és a Mikroszkóp Színpad, a Moulin Rouge, az Ernst Múzeum, a Fővárosi Operettszínház, az Arizona Színház és 2009. november 6-án a Galéria Neon is kinyitotta kapuit. Napjainkban egy kortárs művészeti galéria születése több okból is meglepő. Gazdasági oldalról nem biztos, hogy kifizetődő, ezért nem sokan mernek befektetni a kortárs művészetbe. Ezzel szoros kapcsolatban áll a valószínűleg sokakban felmerülő kérdés: van-e igény egy újabb kortárs művészeti galériára? A művészek részéről egyértelmű a válasz: kiállítótérből soha nem elég, hiszen kiállítandó alkotás mindig több van, mint amennyi kiállításra szánt hely. A probléma és az igazi kérdés a másik fél részén jelentkezik, a befogadói oldalon. Érdeklődnek-e az emberek a kortárs művészet iránt? Az utóbbi években úgy tűnik, egyre több emberhez jut el a kortárs művészet, egyre többen járnak kiállításokra.
Tóth Árpád, a Galéria Neon tulajdonosa 10 éve folyamatosan műalkotások közelében van: foglalkozik képzőművészettel, műkereskedelemmel, kiállítások és árverések szervezésével. Régi álma vált valóra 2009. november 6-án, amikor hivatalosan megnyílt a Nagymező utca második emeleti lakásában kialakított Galéria Neon. Bernáth(Y) Sándor grafikus, zenész, festő a galéria, a kiállított képek és a megnyitón résztvevő vendégek hangulatához igazodva tartotta meg hagyományosnak, merevnek vagy megszokottnak nem mondható nyitóbeszédét.
Belépve a galériába otthonos környezet fogadja a látogatót. Kezdetben nyomasztó érzés lehet a rendkívül kis helyre bezsúfolt nagy számú kép látványa, de hamar hozzászokik az ember ahhoz, hogy szinte szó szerint körülöleli a művészet. A december 4-ig megtekinthető kiállításon öt művész alkotásait tekinthetik meg a műkedvelők: Farkas Zsófi,Giricz Máté, Nagy Judit Borbála, Siegmund Ákos, Szabó Ákos. Az öt művész technikája és művészete teljesen eltér egymástól, mégis megférnek egymás mellett Giricz Mát és és Nagy Judit Borbála képei dinamikusak többek között az élénk színhasználat és a formák hatására. Képeikkel szembeállítható és melléjük is helyezhet Siegmund Ákos festménye, a Parazitii IV., mely több más művéhez hasonlóan a fényképek hatását kelti. Elhagyott kockaépületet és szennyvíztisztítót úgy tudott megörökíteni, mintha fényképes dokumentumokat készített volna. A festmények mellett Farkas Zsófi Lezuhant lopakodó szobra is látható a kiállításon. Egy papírrepülő könnyedsége, valamint egy kiállítási tárgy merevsége, szilárdsága egyaránt jellemzi a nyitó kiállítás egyetlen szobrát.
A Galéria Neon megnyílt, bemutatkozott, és szeretettel várja látogatóit.